banner65

Saddam'ın Türk Torunu: Kuzey Irak krizinde hedef Türkiye'dir

Zaten Barzani’nin, İsrail’le olan beraberliği, diyaloğu yeni yani şimdi oluşmuş bir şey değil. Hatta bununla ilgili, 2001 yılı itibariyle Irak istihbaratının raporları var. İsrail heyetinin Barzani’yle, Kürtlerin önde gelenleriyle görüştüğünün raporları var. Yani bu olay, şimdiye dayanmıyor işgalden öncesine dayanıyor.

Saddam'ın Türk Torunu: Kuzey Irak krizinde hedef Türkiye'dir

Zaten Barzani’nin, İsrail’le olan beraberliği, diyaloğu yeni yani şimdi oluşmuş bir şey değil. Hatta bununla ilgili, 2001 yılı itibariyle Irak istihbaratının raporları var. İsrail heyetinin Barzani’yle, Kürtlerin önde gelenleriyle görüştüğünün raporları var. Yani bu olay, şimdiye dayanmıyor işgalden öncesine dayanıyor.

04 Ekim 2017 Çarşamba 22:29
2301 Okunma
Saddam'ın Türk Torunu: Kuzey Irak krizinde hedef Türkiye'dir
banner66

Saddam Hüseyin'in Türk torunu Mesud Uday Torun'la röportaj

Fazıl DUYGUN

***   ***   ***   ***  ***

Kuzey Irak krizinde hedef Türkiye'dir

Barzani neden böyle bir ihanete ve gaflete yöneldi ?

Ben bunu proje olarak görüyorum. Şimdi mesela sorduklarında “ neden referandum, buna ne gerek var? Yada başkalarının söylediği gibi devlet olma istekleri var da, “halkın ne düşündüğünü için gerçekleştirdim” diyor ama şimdi hali itibariyle referandum sonrası tepki verilmesi başka ne istekler doğacak yani şuan tepkilerden dolayı referandum yaptım diyebiliyor. Bir devlet kurma düşüncesinde değil gibi açıklamalar yapıyor konuşmalarında.

Peki bu proje dediğin şey, küresel güçlerin, Batı’nın desteklediği, onların yönlendirdiği gibi bir proje mi acaba ? İİsrail meselâ ?

Öncesinde cesaretlendiriyorlardı şimdi İran da önceden Irak’tan ayrıl diyorlardı. Sürekli görüşme halindelerdi, hatta Barzani’nin heyeti Irak’a gitmişlerdi geçmişte, yakın tarihte. Bunların haberlerini de biz yaptık. Bunlar sürekli görüşmeler yaptı şimdi Barzani’ye diyorlar ki sen bunu yapamazsın işte Türkiye, İran, Irak bir ittifak kurdular .

İran ne yapmak istiyor ? İran-Irak-Türkiye üçlüsünün oluşturacağı stratejide tehlikeli olan şey nedir ? strateji yürür mü ?

İran’a baktığınız zaman, Irak geçmişi önümüzde duruyor, yaşanılanlar, gelinen nokta: İran eski zamanda, 1991 yılındaki birinci işgalde Amerika tehdite başladığında, İran Genel Kurmay Başkanı geldi Bağdat’a ve dedi  “savaşta sizle beraberiz.” Bununla ilgili projeler teklif ettiler savaş esnasında ve uçakların İran’da olmasını istediler ve Irak’ın savaş uçaklarına el koydular.

19’deki işgalde, süreçte İran’ın nasıl bir ihanet gerçekleştirdiğini biliyoruz. Güneyde Şiileri isyana teşvik ettiği vs. 2003 işgalde İran’ın Irakta Şiilerle ve Amerikan işgaline yardım ettiği hepimizin gözü önünde yaşandı. 15 yıldır beraber işbirliğindeler.

İşin içindeler. Benim görüşüme göre, hedefte Türkiye. Şu an yaşanmakta olan hadiseler, bunların hedefinin Türkiye olduğunu gösteriyor.

Türkiye nasıl hedefte olabilir? Barzani orda bağımsızlık ilan ediyor büyük Kürdistan, bunun içinde İran’da var en sert tepkiyi İran veriyor gördüğümüz kadarıyla. Irak üzerinden Irak hükümetiyle beraber. İran Irak’taki Şii hükümeti kanatları altına almışken, siz diyorsunuz ki, hedef Türkiye. Bunu biraz açar mısınız?

Hepimizin gözlemlerinden yola çıkarak söylersem; Amerika neden sessiz?? İbadi denen adamı Amerika getirdi. Bir ikincisi, isterse yarın başka birini getirme gücüne sahip. Irak’ta şu an bütün gücü elinde bulunduran kuvvet Amerika. Irak’ın her noktasında Amerika. O istemedikçe orda hiçbir şey denmez. yani ben hedef Türkiye derken daha önceleri İran Barzani’ye yerken strateji değiştirdi. Bunun nedeni de Trump’ın nükleer enerjiden dolayı anlaşmazlıkları. İran Amerikaya karşı 2000 km’lik füzeleri tehdit olarak sundu. Trump yönetimi eski yönetimden farklı. Irak’ta da İran etkisini istemiyor işin gerçeği. Alıyoruz duyumlarını.  …. Ama ABD’nin şu son sessizliğinden anlaşıldığı kadarıyla,  bölgede İran, Amerika’nın kendisini vuracağını çok iyi biliyor partner arıyor. Daha önce ayrıl dediği Barzani’ye şimdi karşı çıkıyorlar. Bunların dönek olduğunu 1991 Irak işgalinde de gördük.

Yani İran Amerika’nın kendisini  endişesiyle, bölgeye Türkiye’yi de dahil edip, kışkırtıp Türkiye’yi hedef haline mı getiriyor?

Şimdi Türkiye, Irak’a girdi, mehmetcik girdi, şehitler verdik. Türkiye çıkmaza girer. Türkiye’nin alacağı kararlar, adımlar çok zorlu bir süreç. Yani hep söylediğimiz gibi, Türkiye hedef derken geldi, kapıya dayandı. Barzani’nin ahmaklığı yüzünden durum bu hale geldi, ortalığı yangın yerine çevirdi. Bunun ceremesini de orada, Felluce’den, Tikrit’ten, Ramadi’den, Musul’dan Kürt bölgesine kaçan masum, mazlum insanlar çekecek. Orada karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. Türkiye bütün hava kara sınırlarını kapatıyor. Bu insanlar açlık çekecek, sıkıntı çekecek. Barzani bunlara sebebiyet veriyor şu anda.

Peki konu buraya gelmişken sorayım: kuzey Iraktaki gayri meşru referandum için, Musul Kerkük Arapları için Türkmenler neler diyor? Bu durumu nasıl karşılıyor?

Şimdi İran yanlısı Türkmenler, Kürtlere karşı çıkıyor sünni oldukları için. Ama bunlar hep İran kışkırtmasıyla oluyor. Bu bir proje. Ama baktığın zaman Türkmenlere buna karşı çıkmıyorlar, hatta Barzani etrafında onun partisi etrafında sünni Türkmen partiler açıklamalar yaptılar Barzani tarafında olduklarını.

Orada bizim görmediğimiz şey nedir?

Türkmenler arasında çekişme o anlamda değil. Bu olan olaylar cerayn ederken, bu şii Türkmenler İran cephesinde yer alıyorlar. İşte Bağdat cephesinde yer alıyorlar. Onlar hangi politikayı yürütürlerse onu destekliyorlar..

Peki burada, Barzani’nin gayr-i meşru referandumda İsrail’le beraber görüntü vermesi, onların propagandasını haklı çıkarmıyor mu ?

Zaten Barzani’nin, İsrail’le olan beraberliği, diyaloğu yeni yani şimdi oluşmuş bir şey değil. Hatta bununla ilgili, 2001 yılı itibariyle Irak istihbaratının raporları var. İsrail heyetinin Barzani’yle, Kürtlerin önde gelenleriyle görüştüğünün raporları var. Yani bu olay, şimdiye dayanmıyor işgalden öncesine dayanıyor.

Benim öğrenmek istediğim şu: Musul Türkmenleri, Arapları, sünniler , sünni Araplar şia zülmüne maruz kalan sünni Türkmenler ve Arablar, Barzani’nin gayrı meşru referandumu hakkında ne düşünüyorlar?

Biraz önce görüşme yaptığımda sünni Araplar ve sünni Türkmenler durumun bu noktaya gelmesinden endişeliler. Çünkü çoğu, toprakalrından, Musul, Kerkük, Tikrit ve Ramadi’den göç etmiştir Kürt bölgesine sığınmıştır, bir nefes alabildikleri, korunabildikleri bir nokta, bir yer orası var. İşin gerçeği, istemiyorlar müdahele edilsin, savaş olsun, ambargo uygulansın, açlık, yokluk, sefaletin daha da artmasın! Bunu kimse arzu etmiyor orada. Orada tam olarak ne isteniyor biliyor musunuz?? Türkiye’nin bu derece katı tavırla hareket etmemesini ve  bu işi diploması yoluyla çözebilmesini arzu ediyorlar.

Fazıl:

onları zaten Türkiye hiç bir zaman  masuma, mazluma zulme temz, etmemiştir. Aksine, yardım eder. Ama bölge itibariyle yaşanacak sıkıntılar da halka yansır, yönetime o kadar yansımaz, onlar atlar uçağa giderler, Avrupa’nın, dünyanın her bir köşesine, akrabalarını götürürler, ailelerini taşırlar, imkânları geniştir. Mazlumun, masumun imkânı yoktur. Ve maalesef, bu her zaman böyle olmuştur. Oradaki insanlar, Kuzey Irak’ta, bir savaşın, bir kargaşanın yaşanmasını istemiyorlar. İnsanlar şu an ortada kalmış, ne yapacağını bilemez durumda tedirgin bir bekleyiş var

Mesela bu referandumla ilgili Nakşibendi ordusu Şer-i Şûra Meclisi bir beyanda bulundu dedi ki ”bu referandumu ve yapılacak referandumları ırakta yasaklıyoruz.” Böyle bir beyanda bulundular.

Nakşibendi Ordusu hâkim olduğu sünni Arab bölgelerinde referandumu yasakladı yani ?

Kürt bölgesindeki referandumu da, istemediklerini ve oy kullanmayı yasakladığını beyan etti. Bu referandumu gayr-i meşru olarak gördüklerini, karşı olduğunu ve  Irak toprak bütünlüğünün sürdürülmesi gerektiğini, Nakşibendi ordusu geçen hafta beyan etti.

Türkiye devlet olarak çıkarlarını gözetiyor gözetir de.  Türkiye’nin tasarrufundadır bunlar. Oranın halkının korktuğu şey: Türkiye’nin  bu Barzani yönetimi cezalandırmak için, İran’la beraber askeri müdahalede bulunup, bölgeyi yangın yerine çevirmesi. İnsanlar, bunun endişesi ve korkusu içerisinde.  İsrail de zaten, bölgeye kim girerse onu vuracağız diyor adam. İsrail bunu söylüyor. Bugün Putin’in gelmesi boşa değil. Dün El ambar üniversitesinde, bölgede Ramadi’de IŞİD tüm bölgeleri kontrol altına aldı. Bir anda, bir kaç gün içinde kim getirdi oraya da kontrol altına aldılar? Bu sorular çok önemli! Türkiye Kuzey Irak’a müdahale ettiğinde karşısına DAEŞ’i  çıkacaklar.  

Son Güncelleme: 04.10.2017 22:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
افتخار الساير 2018-03-07 13:23:08

0964734606