banner65

Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi olduğumuz için analizlerde çok büyük hatalar yapıyoruz. Aynı durumu Suud konusunda da yapıyoruz.

Suud ailesi Vahhabiligin Kurucusu Abdullah bin Vahhab'a destek veren ve onun öğretisini yayan Necdli bir ailedir.

18. Yüzyılın sonlarında büyük bir çıkış yaparak tüm Arab yarım adasına hakim olurlar. Bu ilk çıkışları uzun sürmez.

Osmanlı, Mısır'daki Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın askerleriyle bu ilk vahhabi isyanını bastırır, liderini de İstanbul'da infaz eder.

Suud'un tarih sahnesine ikinci çıkışı ise Kuveytten gelip Necd'i alan Kurucu Kral Abdülaziz bin Suud ile 19. Yüzyılın başında olur.

Suud ailesi birinci dünya Savaşı'nın sonuna kadar sessiz kalır, ortaya çıkmaz. Osmanlı'ya ne destek verir ne de ona karşı savaşır.

Osmanlı'ya karşı isyan eden ve Osmanlı'yı arkadan vuran Suud değil o zaman Hicaza hakim olan Şerif Hüseyin ailesidir. Ürdün Kralının dedesi.

Suud ailesi 1925'de Haşemileri yani Şerif Hüseyin ailesini yenerek Hicaz'a ve sonrada tüm Arab yarımadasına hakim olur ve Krallığı kurar.

Kurucu Kral Abdülaziz bin Suud 1953'e kadar tahta kalır, ölünce yerine oğlu Suud gelir. Ama Suud çok müsriftir, krallığı iflas ettirir.

Krallık Suud'u tahtan indirir ve Krallığın ikinci kurucusu olarak bilinen Faysal'ı kral yapar. Faysal samimi bir Müslümandır.

Faysal aynı zamanda tam bir anti-emperyalist ve anti-siyonisttir. Nitekim ABD onu 1974'de ABD'den gelen bir yeğenine öldürtür.

Faysal ABD'ye ve Batı emperyalizmine meydan okuyan mütevazı ve samimi bir Müslümandı. Bunun bedelini hayatıyla öder.

Yerine Halid Kral olsa da gerçek güç Fahd ve Abdullah ikilisindeydi. Ülke özellikle de 1980'den sonra Amerikancı bu iki ismin eline geçer.

Fahd ve o felç gecirince onun yerine Kral olan Abdullah tam birer Neoconcu fanatik Amerikancıydı. Suud'u ABD sömürgesine dönüştürdüler.

Bu durum Kral Selman'ın Kral olduğu 2015'e kadar devam etti. Kral Selman Kral olduktan sonra yavaş yavaş bu durumu degiştirmeye çalıştı.

ABD'deki Obama-Hilary çetesi ile Neoconcular Suud'u 2017'de parçalamaya karar verdiler. Projeyi yürürlüğe koydular, İran baharı başladı.

Bu dönem Türk dışişlerine tamamen hakim olan Davutoğlu ve ekibi de dış politikada Obama-Hilary ekibiyle müthiş uyum içindeydi.

Kral Selman işte bu yüzden köklü değişiklikleri yapacak uluslarası desteği bulamadı, taki Küreselci karşıtıTrump'ın seçilmesine kadar.

Trump seçildikten sonra Kral Selman rahatladı. İlk etapta yakın ekibini değiştirdi, sonra oğlunu velihat ilan etti.

Ve sonunda Trump'ın desteğiyle, Küreselcilerin Suuddaki tüm ekibine ölümcül darbe indirdi, Onları tamamen tasfiye etti, oyunun dışına attı.

Kral Selman ve oğlu üç gündür, Neoconcu ve fanatikAmerikancı Fahd-Abdullah ekibini yani Küreselcileri tasfiye ediyor.

Kral Selman ve oğlu abi ve amcası Faysal gibi israfa karşı samimi birer müslüman ve emperyalizm ve siyonizm karşıtı Arab milliyetçisi.

Suud tarihinde ilk defa Rusya ile ilişki kurdu. Bunu Faysal yapacaktı ama ABD müsaade etmedi ve Faysalıöldürdü. Ama Selman bunu başardı.

Kral Selman gelir gelmez Sisiye ayar verdi, Türkiye'ye yanaştı, büyük değişiklikler yaptı. Davutoğlucu ekip bu yakınlaşmayı engelledi.

Kral Selman ve oğlu 15 Temmuz gecesi dimdik Türkiye'nin yanında durdu. O gece Kabe'de Türkiye'ye dua bile ettirdi.

Kral Selman ve velihat oğlu Muhammed bin Selman tam bir Türkiye sevdalısıdır. Ama bu malesef Türk kamuoyuna yansıtılmıyor.

Türk ekonomisini ayakta tutan yabancı sermayedekien büyük pay sahibi Suud'dur, Katarı'n en az üç katıdır. Ama nedense bu gösterilmiyor.

Suud-Katar meselesinde sert bir şekilde Katar'ın anında engaje olmamız Suud'u haliyle kırdı. İlişkilerimize zarar verdi.

Şu an Suud'da bir devrim oluyor, tüm Amerikancı, küreselci, Batıcı ekip tasfiye ediliyor, bizde ise bu Amerikancı darbe olarak yasıtılıyor.

Suud Arap yarımadasının en büyük ve en güçlü ülkesi, Katar için Suud'u karşımıza almak çok yanlış, Suud ile ilişkilerimizi düzeltelim.

Bir odak, Turkiye-Suud ilişkilerini bozmak için elinden geleni yapıyor, bu oyuna düşmemek lazım, bu bölgeyi İran'a teslim etmektir.

Kral Selman ve oğlu bence Suud'un Recep Tayyip Erdoğanı'dır. Suuddaki bu gelişmeler Türkiye ve ümmet için hayırlıdır. Destek verelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet sarıkaya 2017-12-03 09:04:27

Varklı yorum inşAllah yorumunuz gibidir

Avatar
neval kavcar 2018-01-02 17:29:18

Sayın Ömer Turan,
Ben 40 yıllık MHP’li ve Ortadoğu gazetesi yazarı Neval Kavcar. Rahatsızlığım sebebi ile yazmıyorum şu anda.
Gelelim İran’daki olaya adeta “oh demenize.” İran şöyle böyle, Gezi olaylarında şunu dedi, bunu yaptı diye twit atıyorsunuz. Sosyal medya hesabım olmadığından buradan yazıyorum.
Geçmişe dönüp bakacaksak, “Kürt açılımından tutun, devletin tüm hücrelerini FETÖ ye teslim etmeye” milli iradeyi peşkeşe kadar, MHP’ye ise türlü kumpasın kurulduğu türlü melanete rastlarız. Ve geriye takılıp kalınırsa, 15 Temmuzda meydanlara çıkmaz, yorganı kafamıza çekerdik. Şimdi de AKP ile yol yürümezdik.
İran’a bakışımız ise dostluk değil şu an ki müttefiklik dolayısı ile.
Selamlar
Neval kavcar

Avatar
Teknik Yazılım 2018-02-04 02:57:06

Umarım...

Avatar
Fehmi YILDIRIM 2018-04-12 00:04:34

Arabistan Suud Ailesinden kurtulmadıkça ne Türkiye'nin gerçek manada dostu olur. Ne de Arap halkı refaha erer.

Avatar
adem çam 2018-04-26 23:13:27

26.04.2018 hala aynı fikir demisiniz çok merak ediyorum...

Avatar
Ali çiftel 2018-06-12 01:33:43

https://youtu.be/M-pUUH73DJM