banner65

Gezi kalkışması, 17-25 Aralık yargı darbesi, hendek terörü ve 15 Temmuz darbe girişimiyle engellenmek istenen Başkanlık Sistemi, nihayet resmen hayata geçti.

2 gün önce Başkan Erdoğan mecliste yemin etti. Ardından Külliye'de, çok sayıda ülkenin üst düzey katılımıyla bir tören düzenlendi. Akşam saatlerindeyse herkes yeni kabineye kilitlendi. Açıklanan kabinenin ehliyet ve liyakat sahibi olması, sadece iktidar yanlılarını değil birçok muhalifi bile heyecanlandırdı.

Lakin yeni kabine açıklanır açıklanmaz, özellikle bir isim hedef alındı. Üstelik bu isim ne tecrübesiz bir isim. Ne tanımadığımız bir isim. Ne de bakan olmasına şaşırılacak bir isim.

Yıllardır Bakanlık yapan ve Enerji Bakanlığı'nda gayet başarılı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'tan bahsediyorum. Enerji Bakanlığı'nı başarıyla yürüten Berat Albayrak, ekonominin başına getirildi, Hazine ve Maliye Bakanı oldu.

Ama hemen birileri Berat Albayrak için karalama kampanyası başlattı. Peki neden? Berat Albayrak Enerji Bakanlığı'nda başarısız mı oldu? Hayır. Berat Albayrak liyakatsiz mi ya da ekonomi konusunda donanımsız mı? Hayır.

İşte Berat Albayrak'ın özgeçmişi...

"Berat Albayrak kimdir?

1978 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü lisans mezuniyetinin ardından yüksek lisansını New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta tamamladı. Bankacılık ve Finans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi aldı.

Albayrak, 1996 yılında başladığı profesyonel iş hayatında, ekonomi, enerji ve finans başta olmak üzere farklı iş kollarındaki girişimlere yönetici olarak öncülük etti.

2013 yılı sonunda özel sektördeki kariyerine nokta koydu. Sabah gazetesinde başladığı köşe yazarlığının yanı sıra Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine dersler verdi. Pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif görevler aldı.

Berat Albayrak, 25., 26. ve 27. Dönem İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesidir. 64. ve 65. Hükümetlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı.

Bakanlığı döneminde Türkiye’nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi hazırlandı. Bu kapsamda doğalgazdan güneş ve rüzgar enerjisine kadar geniş bir alanda, dünyaya örnek olacak projeler hayata geçirildi."

BERAT ALBAYRAK NEDEN HEDEFTE?

Özgeçmişi ve aldığı eğitim dikkate alındığında Berat Albayrak'ın ekonomiyi yönetmek için en doğru isimlerden biri olduğu ortada. Ehliyetse ehliyet, liyakatsa liyakat, sadakatse sadakat... Yani kayınpeder torpiliyle değil, donanımı nedeniyle ekonominin başına getirildi Berat Albayrak. Enerji Bakanlığındaki başarısı da ortada.

Berat Albayrak'ın hedef alınmasının sebebi ne ehliyet ne de liyakat. Erdoğan'ı istemeyen yerli ve yabancı Batıcı Küreselciler, Berat Albayrak'ı da istemiyor. Çünkü Berat Albayrak, sonuna kadar yerli, sonuna kadar milli bir isim.

Yerli ve yabancı Küreselciler, Erdoğan'dan hoşlanmadığı gibi Berat Albayrak'tan da hoşlanmıyor. Küreselciler, batıya boyun eğmeyen insanları sevmez. Yerli Küreselcilerden bahsetmek istiyorum. Yerli Küreselciler sadece CHP, HDP, Saadet Partisi ve İyi Parti oluşmuyor. Ak partili veya kendini Ak Partili gösteren ama gerçekte Erdoğan karşıtı, Batı yanlısı olan birçok isim var. Bunlara 'Yeşil Batıcılar' veya 'Yeşil Küreselciler' dersek yanlış olmaz. Batı, bu isimleri çok sever.

Davutoğlu ve Gül, Yeşil Küreselcilerin önde gelen iki ismi. Bu iki isim, en az CHP kadar Batı yanlısı. Bu iki isim, hem Erdoğan'a hem de Barat Albayrak'a karşı. Batıcı Davutoğlu ve Gül, medyadaki temsilcileri ve sosyal medyadaki trolleri ile Erdoğan'a söyleyemediklerini Berat Albayrak'a söylüyor. Berat Albayrak'ı eleştirerek, dolaylı yoldan Erdoğan'ı eleştiriyorlar. Çünkü Ak Parti tabanını karşılarına almak istemiyorlar.

Yeni kabine açıklanınca, muhaliflerden önce Davutoğlu ve Gül yandaşları Berat Albayrak'ın ekonominin başına getirilmesini eleştirdi. Davutoğlu'nun, Berat Albayrak karşıtlığı ise Gül'ünkinden 100 kat fazla. Davutoğlu, Ak Parti'den tasfiye edilmesiyle Berat Albayrak'ın bir ilgisinin olduğunu düşünüyor.

Peki gerçekten öyle mi?

Kesinlikle hayır. Davutoğlu'nu tasfiye eden, Erdoğan... Erdoğan istemese Davutoğlu'nu kimse tasfiye edemezdi. Davutoğlu'nun Ak Parti'den tasfiye edilmesinin bazı sebepleri ise şunlar;

-Başa gelince, Ak Parti'de Erdoğan'ın gücünü kırmaya çalışması.

-Erdoğan'a yakın isimleri Ak Parti'den tasfiye etmeye çalışması.

-Ak Parti'de Gül'ün gücünü arttırmaya çalışması.

-Erdoğan'ın mirası olan Ak Parti'yi kendi çiftliği sanması.

-Erdoğan'ı yalnızlaştırmaya çalışması.

-Muhalefetin istediğini yapıp, Başkanlık sisteminin gelmemesi için elinden geleni yapması.

-Erdoğan'a "diktatör" diyen BATI'yla aşırı yakınlaşması ve BATI'ya olmadık tavizler vermesi.

-7 Haziran seçiminden sonra, Erdoğan'ı dinlemeyip CHP ile koalisyon yapmaya çalışması.

-Hendek terörü sırasında Erdoğan'dan gizli yeni çözüm sürecini denemesi.

-Kendi medyasını oluşturup Ak Parti'yi medyada bölmesi.

-Rusya ile Türkiye'nin arasını açıp, ABD'ye haddinden fazla yanaşması.

Ve daha onlarcası...

KÜRESELCİ DAVUTOĞLU MU, YERLİ VE MİLLİ BERAT ALBAYRAK MI?

Egosu her zaman tavanda olan Davutoğlu, tasfiye edilince suçu kendinde aramak yerine yine başkasında aradı. Berat Albayrak yüzünden tasfiye edildiğini sanıyor. Ya da öyle yansıtmaya çalışıyor.

Gözünü hırs bürüyen Davutoğlu, medyadaki ve sosyal medyadaki temsilcileri aracılığıyla hem referandumda hem de 24 Haziran seçimlerinde muhalefet ile hareket etti. Ak Parti ve Erdoğan aleyhine çalıştı. Ama tüm bunlara rağmen, Davutoğlu hâla Erdoğan sonrası Ak Parti'nin başına geçme hayalleri kuruyor. Batı da Küreselci Davutoğlu'nun bu hayalini, yani Ak Parti'nin başına geçmesini destekliyor. Önlerinde en büyük engel olarak ise Berat Albayrak'ı görüyorlar. Çünkü Davutoğlu'nun Erdoğan'ın arkasından neler çevirdiğini en iyi Berat Albayrak biliyor.

Murat Sarıca Twitter hesabı:

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.